Blog > Komentarze do wpisu
Czciciele diabła

Rok szkolny w pełni, za moment Halloween, dzień później Wszystkich Świętych. Choć osobiście z pewnym dystansem podchodzę do skomercjalizowanej wersji celtyckiego święta przywitania zimy, na moich zajęciach chętnie przybliżam dzieciakom wiedzę na temat zwyczajów praktykowanych w krajach, w których mówi się po angielsku czy hiszpańsku. Niech młodzież wie, że poza naszą tradycją obchodzenia dnia Wszystkich Świętych, pełnego zadumy i refleksji, istnieją inne tradycje, równie ciekawe choć odmienne. Jak choćby - obok Halloween czyli Wigilii Wszystkich Świętych (All Hallows' Eve)  - meksykański Dzień Zmarłych, pełen kolorów i radości, bowiem zgodnie z wierzeniami w tych dniach wracają dusze zmarłych aby odwiedzić swych bliskich. Tyle tradycji, ile kultur. A u nas pogodzić się z tym faktem trudno jakoś.

 

Lekcja we wtorek, chłopcy trzecia klasa podstawówki. Zapowiadam przygotowanie gry planszowej z ilustracjami związanymi z Halloween. Jeden z chłopców na to 'a pan od religii mówi, że obchodzenie Halloween to jak modlenie się do diabła'. Grę przygotowaliśmy, zabawa była przednia, 'pan od religii' nam nie przeszkodził. Dzisiejsza lekcja, dzieci trzecia i czwarta klasa podstawówki, z innej szkoły niż poprzedni uczniowie. Dziewczynka opowiada, że z mamą wystawiły przed drzwi wyrzeźbioną dynię, 'chociaż zakonnica, która nas uczy religii, mówi, że tak się czci diabła'. Czy prowadzone są jakieś specjalne szkolenia dla nauczycieli religii by indoktrynować dzieci w tak przygłupawy sposób? Naprawdę mamy aż tak duży problem z odmiennością kulturową i innością? Wiele wskazuje, że niestety tak.

 

 

W Warszawie działa Fundacja Edukacji Międzykulturowej. Prowadzi zajęcia dla dzieci, młodzieży, szkolenia i warsztaty dla nauczycieli. Pokazuje tradycję i współczesność w różnych zakątkach świata. Oswaja temat uchodźców i imigrantów. Przybliża również polską kulturę ludową i tradycyjną. Światełko w tunelu? http://www.miedzykulturowa.org.pl/cms/edukacja-miedzykulturowa.html

środa, 28 października 2015, agnieszka.dombrowska

Polecane wpisy

Komentarze
2015/11/05 14:51:33
Niestety! Mam syna w III klasie i usłyszałam to od niego w tym roku. Zapytał mamo a ty lubisz Halloween?
Lubię odpowiadam. Jest śmieszne
A pani z religii powiedziała, że to święto diabła
Pozbierałam szczękę ale nic to wytłumaczyłam jak umiałam i mimo, że jestem osobą wierząca lubię to święto.
-
2015/11/06 12:29:36
Myślę, że właśnie o to chodzi :). Pozdrawiam !
Księga gości Napisz do mnie